Dzieci w wieku szkolnym mają z roku na rok coraz więcej materiału do przyswojenia. Nie każdy uczeń sobie z tym radzi, a wiele dzieci boryka się z problemami z liczeniem i nauką pisania oraz czytania. Mózg dziecka jest jak gąbka i błyskawicznie wchłania wszystkie bodźce zewnętrzne, ale nie zawsze dobrze funkcjonuje i wówczas pojawiają się problemy. Zatem jak poprawić funkcjonowanie dziecka w szkole?

Niewątpliwie znaczenie ma zdolność koncentracji uwagi i dobra pamięć. Na szczęście te problemy w wieku dziecięcym można rozwiązać na kilka prostych sposobów. Istotne jest tylko szybkie zdiagnozowanie problemu zanim pojawią się duże zaległości edukacyjne.

 

Środowisko do nauki, czyli kiedy mózg dziecka łatwiej przyswaja wiedzę?

Dzieci są ruchliwe, ciekawe świata i często bywają roztrzepane. Zapominanie oraz niemożność skupienia uwagi na jednej rzeczy nie zawsze oznacza dysfunkcyjność mózgu. Jednocześnie warto zwracać na to szczególną uwagę tak, aby dobrze odróżnić to, co typowe dla tego wieku, od potencjalnych chorobowych zmian w działaniu mózgu.

Rodzice muszą położyć nacisk na stworzenie domowego środowiska przystosowanego do nauki. Należy dziecku zapewnić odpowiedni czas i ciche, spokojne miejsce w tym celu. Warto również zadbać o brak rozpraszających elementów, np. grającego radia, czy telewizora. Jeśli w tych warunkach dziecko szybciej i bardziej efektywnie się uczy to dobry znak.

 

Praca nad dziecięcą pamięcią i koncentracją może poprawić funkcjonowanie dziecka w szkole

Nawet żywiołowe i rozbrykane dziecko szybko zapamiętuje informacje, pod warunkiem, że są one systematycznie i konsekwentnie przekazywane w odpowiedni sposób. Warto z dzieckiem ćwiczyć krótkie wierszyki i rymowanki, nie tylko te wymagane w szkole. Takie działanie już od najmłodszych lat pozwoli na lepsze i szybsze przyswajanie wiedzy w wieku szkolnym.

Koncentracja u małego dziecka jest dość trudna do osiągnięcia, dlatego też warto zapoznać się z kilkoma ćwiczeniami w tym zakresie. Warto tu nadmienić, że najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. To dotyczy zarówno pamięci jak i koncentracji. Dziecko chętniej skupia uwagę, kiedy jest zaciekawione danym tematem i lepiej również zapamiętuje rzeczy dla niego interesujące.

 

Aktywność fizyczna i zabawy sensoryczne – to lepsza praca mózgu, pamięci i koncentracji

Siedzenie nad książkami przez kilka godzin dziennie nie sprzyja efektywnemu uczeniu, chyba że jest przerywane inną aktywnością. Wyjście na spacer i ruch na placu zabaw powoduje lepsze natlenienie mózgu. To z kolei, przekłada się na dobre funkcjonowanie mózgu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego czasu na wzbudzanie w dziecku ciekawości i chęci poznawania otaczającego świata.

Dobrym pomysłem na naukę przez zabawę są wszelkiego rodzaju zajęcia z wykorzystaniem zmysłów. Ćwiczenia sensoryczne, to zabawy w rozróżnianie dźwięków, smaków, zapachów, a także faktur. Stymulowanie różnych obszarów mózgu dziecka wpływa doskonale na jego zdolności poznawcze.

Warto wykorzystać wyobraźnię swoją i połączyć ją z dziecięcym zaangażowaniem i chęcią poznawania świata. Dobrze zorganizowany dzień, odpowiednio zachowany balans miedzy nauką i zabawą, a także umiejętne łączenie jednego z drugim pozwalają zachować dziecięcy mózg w idealnym stanie.

Vestibulum ante ipsum

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Donec rutrum congue leo eget malesuada vestibulum.

Learn more about us