Dla sześcio- siedmiolatka pójście do szkoły to wstęp do dorosłości. Dobrze przygotowane psychicznie i pozytywnie nastawione dziecko nie może się doczekać, samo chce uczestniczyć we wszystkich przygotowaniach i cieszy się każdym drobiazgiem takim jak plecak, piórnik i inne szkolne niezbędniki. Warunkiem takiego nastawienia jest oswojenie malucha z wielką niewiadomą, jaką jest dla niego szkoła oraz zniwelowanie stresu. To rodzice mają wpływ na to, czy dziecko uzna szkołę jako rzecz konieczną, czy też jako niesamowitą i ciekawą przygodę. Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? Podpowiadamy!

 

Okiełznać strach dziecka, czyli jego pytania i nasze odpowiedzi na temat szkoły

Szkoła to wielka zmiana dla kilkulatka. Nowe obowiązki, inny rytm dnia, a także nowi nauczyciele i dzieci. Dziecko pyta o szkołę dużo i często, a wówczas otwarta rozmowa i dokładne odpowiedzi na jego pytania mogą osłabić niepewność i strach przed nowym. Dlatego warto poświęcać temu tematowi dużo uwagi. Spokojne i dokładne wytłumaczenie maluchowi wszystkiego, co mu nieznane, da już od pierwszych dni szkoły większą pewność i pozwoli na szybką asymilację ze szkolnym światem.

Dobrym pomysłem jest wybór szkoły przyjaznej uczniom i oferującej dni otwarte. Rodzice mogą zaprowadzić przyszłego ucznia do szkoły i pokazać mu, jak wygląda „od środka”. Dziecko poznaje innych uczniów i opiekunów szkolnych, a tym samym oswaja się z nowym środowiskiem.

 

Kompletowanie wyprawki, najprzyjemniejszy aspekt oswajania ze szkołą

Wspólne przygotowanie wyprawki szkolnej cieszy każde dziecko. Wybieranie akcesoriów do nauki, ubrania i butów jest dla przyszłego ucznia pozytywnym bodźcem wpływającym na podejście do tematu szkoły. Warto dziecku dać możliwość samodzielnego wybierania takich rzeczy jak plecak, tenisówki, strój na w-f, czy zeszyty. To powoduje, że maluch bardziej się do nich przywiązuje i bardziej o nie dba.

To również jest dobry moment, żeby maluch stawał się coraz bardziej samodzielny i odpowiedzialny. To dziecko podejmuje zakupowe decyzje, a tym samym można je nauczyć utrzymania porządku w swoich rzeczach oraz systematyczności w przygotowywaniu się do każdego dnia w szkole.

Zatem jak przygotować dziecko do pierwszej klasy w naszej szkole? Niezbędne będzie zakupienie klasycznego tornistra oraz piórnika z wyposażeniem. Dodatkowo wymagamy obuwia zamiennego używanego na terenie szkoły oraz obuwia sportowego na ćwiczenia fizyczne (obuwie halowe koniecznie z białą podeszwą). Można zakupić kilka cienkich zeszytów w trzy linię i w kratkę. Komplet podręczników oraz pełną wyprawkę plastyczną zapewnia szkoła.

 

Obowiązki i rytm dnia, o czym warto pamiętać przygotowując dziecko do pierwszej klasy?

Rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się z kolosalnymi zmianami w życiu małego człowieka. Obowiązki szkolne oraz harmonogram dnia wymuszają dostosowanie wszystkich codziennych zadań do nowej rzeczywistości. Już na etapie przygotowywania dziecka do szkoły można powoli wprowadzać te zmiany. Praca nad tym powinna odbywać się razem z dzieckiem tak, aby zgodnie i z jego pełną aprobatą wprowadzić nowy zakres obowiązków.

Przygotowanie dziecka do pierwszej klasy to nie jest tylko kompletowanie ubrań, książek i szkolnych pomocy. To przede wszystkim psychiczne przygotowanie malucha na wielkie zmiany w jego życiu. Rodzice i opiekunowie w szkole muszą łączyć siły, by każdy nowy uczeń miał równe szanse rozwoju edukacyjnego i emocjonalnego.

Vestibulum ante ipsum

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Donec rutrum congue leo eget malesuada vestibulum.

Learn more about us