Rodzice doskonale wiedzą, jak ważne jest utrzymanie w dobrej kondycji zdrowia dziecka. Większość rodziców ma tu na uwadze również ich zdrowie psychiczne, a nie tylko fizyczną kondycję. Wiadomo wszak, że zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą nierozerwalnie związane. Pytanie: jak poprawić zdrowie psychiczne dziecka – pojawia się coraz częściej.
Wzrastający poziom zaburzeń psychicznych u dzieci jest niepokojący, szczególnie dotyczy przypadków depresji i autodestrukcji. Dlatego też warto szczególną uwagę poświęcić psychice dziecka już od najmłodszych lat. Istotna jest tu profilaktyka, jak również wczesne zdiagnozowanie potencjalnego problemu. Jeśli zauważymy niepokojące objawy należy bezzwłocznie poszukać pomocy u specjalisty.
Profilaktyka i konsekwentne utrzymanie psychiki dziecka w dobrym stanie
Nie jest to często łatwe zadanie. W dzisiejszym świecie życie toczy się w wielu rodzinach na przyspieszonych obrotach. Jednakże należy określić zdrowie dziecka jako najwyższy priorytet i zadbać nie tylko o dobrą kondycję fizyczną, ale również o stan psychiki.
Doskonałym pomysłem jest na pewno spędzanie z dzieckiem rodzinnego czasu i wiele rozmów. Rodzice, poświęcając maksymalną uwagę maluchowi i szczerze z nim rozmawiając, budują jego zaufanie. To zazwyczaj przekłada się na zwierzanie się dziecka, niezależnie od etapu rozwojowego i możliwość udzielenia pomocy w rozwiązywaniu problemów.
Niezbędna jest szybka interwencja, gdy pojawia się problem
Rodzice, którzy szczególną uwagę poświęcają dzieciom szybko „wyłapują” pojawiające się symptomy, takie jak rozdrażnienie, czy skłonność do izolowanie się od środowiska. W takim przypadku potrzebne są szczere rozmowy i dociekanie, gdzie jest problem. Pomóc dziecku można w sposób efektywny, docierając do sedna problemu, już w jego początkowej fazie, co daje szybki efekt terapeutyczny.
W przypadku dopiero pojawiającego się problemu nie wolno zostawić dziecka samemu sobie. Należy wysłuchać, tłumaczyć, a przede wszystkim wspierać. Dobrym pomysłem jest również powiadomienie opiekuna w szkole i pedagoga, by wspólnymi siłami dodawać dziecku sił. Pamiętać też warto, że nie wolno za dziecko rozwiązywać problemu, należy je uczyć samemu znajdować rozwiązanie. Wystarczy przy nim być i okazywać na każdym etapie swoje wsparcie, a jednocześnie wskazywać umiejętnie drogę.
Zdrowie psychiczne dziecka – duży problem, czy można samemu go rozwiązać?
Szukanie porady lekarskiej w przypadku fizycznych dolegliwości jest dla każdego naturalne. Nieco inaczej, podchodzi się do dbałości o psychiczną równowagę. Zdarza się często, że dziecko nic nie mówi, a jego stan się pogarsza i mija zbyt dużo czasu, zanim rodzice się zorientują. Wówczas nie ma już innej możliwości, jak skorzystanie z usług psychologa dziecięcego.
Warto zatem pamiętać, że opieka psychologa lub pedagoga najefektywniejsza jest w momencie, gdy zaczynają się kłopoty, rodzice nie potrafią sobie z nimi poradzić. Ważne jest, aby rodzic uświadomił sobie, że nie jest sam w trudnych sytuacjach i może liczyć na pomoc specjalistów. To przekłada się również na świadomość dziecka, które czuje, że wiele osób o nie walczy i je wspiera.